تبلیغات
جدیدترین لینك ها ، مطالب و لوازم - قذافی كشته شد یا نشد؟
29 مهر 90  ساعت 01 و 17 دقیقه و 53 ثانیه

مجله اینترنتی نازلی عنوان مطلب : قذافی كشته شد یا نشد؟

بلاخره ملت لیبی مرگ قذافی را جشن گرفت! امروز برای مردم لیبی به ویژه خانواده های شهدای انقلاب این کشور روزی بیاد ماندنی بود و دقایقی بعد از انتشار خبر مرگ قذافی مردم به خیابان ها ریختند.

شبکه های عربی لحظاتی پیش از انتقال جسد معمر قذافی دیکتاتور لیبی به یکی از مساجد شهر مصراته خبر دادند. 
شبکه الجزیره در خبری فوری گزارش داد : جسد معمر قذافی پس از کشته شدن به شهر مصراته منتقل شد.

به گفته خبرنگار الجزیره، جسد قذافی در یکی از مساجد شهر مصراته قرار گرفته است.از سوی دیگر عبدالحفیظ غوقه از مسئولان شورای انتقالی لیبی اعلام کرد قذافی به دست انقلابیون کشته شده است.شبکه لیبی وابسته به انقلابیون نیز از کشته شدن یکی از محافظان قذافی در جریان درگیریهای سرت خبر داد.القماطی از دیگر اعضای شورای  انتقالی از دستگیری 17 نفر از یاران ارشد قذافی در سرت خبر داده است.القماطی مدعی شد انقلابیون تلاش کردند قذافی را زنده دستگیر کنند، اما او بر اثر شدت جراحات وارده کشته شد.این در حالی است که العربیه گزارش داد جسد قذافی به مرکز تجاری موسوم به "سوق التوانسه" منتقل شده است.یکی از انقلابیون گفته است قذافی زمانی دستگیر شد که نفسهای آخر را می کشید، اما بر اثر شدت جراحات وارده کشته شد

برخی از سران كنونی و سابق جهان در واكنش‌هایی فوری به اعلام خبر كشته شدن معمر قذافی رضایت و خوشحالی خود را از این رویداد اعلام داشته و به مردم لیبی تبریك گفتند.

برخی از سران كنونی و سابق جهان در واكنش‌هایی فوری به اعلام خبر كشته شدن معمر قذافی رضایت و خوشحالی خود را از این رویداد اعلام داشته و به مردم لیبی تبریك گفتند.

  باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا گفت: دوره دیکتاتوری در لیبی تمام شد... اما راه دموکراسی دشوار خواهد بود. آمریکا در ماه های آینده به مردم لیبی کمک خواهد کرد تا حکومت تازه خود را شکل دهند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفت که در شرایط کنونی، مردم لیبی فرصت بهتری برای ساختن آینده‌ای مطمئن و دموکراتیک در اختیار دارند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: خوشحالیم که شهر سرت سقوط کرده است. نیروهای قذافی هم تقریبا از شهر بنی‌ولید بیرون رانده شده‌اند و با حذف قذافی، لیبی اكنون می‌تواند وارد مرحله جدیدی شود ولی هنوز در این مرحله هم چالش‌هایی وجود دارد. همچنان چالش‌هایی در لیبی هست که باید برطرف شوند.

نیکولا سارکوزی، رییس‌جمهوری فرانسه با انتشار یک اطلاعیه از وقایع لیبی به عنوان آغاز یک روند دموکراتیک در این کشور استقبال کرد. وی گفت: آزادی سرت باید نمایان‌گر آغاز فرآیندی باشد که شورای انتقالی لیبی برای ایجاد یک سیستم دموکراتیک با آن موافقت کرده است؛ سیستمی که تمامی گروه‌ها بتوانند در آن نقش داشته باشند و آزادی‌های بنیادین را تضمین کند. اکنون وقت مصالحه برای وحدت و آزادی است.

دیمیتری مدودف، رییس‌جمهوری روسیه گفت: ما انتظار داریم صلح و آشتی به لیبی بازگردد و تمامی افرادی كه كشور را اداره می‌كنند بتوانند به توافق‌نامه‌ای در خصوص ساختار نهادهای حاكم دست یابند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: سرانجام مسیر برای یک آغاز تازه و صلح‌آمیز سیاسی (در لیبی) هموار شده است.

گوئیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان اظهار امیدواری کرد که فصل جدیدی از صلح و دموکراسی در لیبی گشوده شود. وی گفت: ما امیدواریم که مردم لیبی پس از چندین دهه دیکتاتوری در این کشور بتوانند فصلی جدید، صلح‌آمیز و دموکراتیک برای کشورشان باز کنند.

اتحادیه آفریقا که پیش از این، عضویت لیبی در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورده بود، اعلام کرده است که این تعلیق را لغو می‌کند.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه پایان حکومت ستمگرانه در لیبی را تبریک گفت.

نیك كلگ، معاون نخست‌وزیر انگلیس گفت: در صورتی كه خبر دستگیری و كشته شدن قذافی صحت داشته باشد، این مساله گامی حائز اهمیت در راستای دستیابی به صلح و آزادی در سراسر منطقه است.

اندرو میچل، وزیر توسعه بین‌الملل انگلیس گفت: هنوز مشخص نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده اما در صورتی كه قذافی در درگیری‌ها دستگیر یا كشته شده باشد، این بدین معنا است كه دستیابی به آزادی و آینده‌ای كه مردم لیبی در سراسر این كشور برای داشتن آن جنگیده‌اند، اكنون به واقعیت تبدیل شده است. دیوید كامرون[نخست‌وزیر انگلیس] با شجاعت تصمیم گرفت كه انگلیس در لیبی وارد مداخله نظامی شود. او ضمن رهبری جامعه بین‌المللی این اطمینان را حاصل كرد كه اقدام بین‌المللی برای جلوگیری از كشتار مردم به ویژه در شهر بنغازی ضروری است. انگلیس نقش مهمی در مداخله نظامی در لیبی داشته است.

مارك روت، نخست‌وزیر هلند گفت: مطلع شده‌ام قذافی به تازگی دستگیر و كشته شده است و این مساله باعث خرسندی‌ام شد.

هرمان ون رومپی، رییس شورای اتحادیه اروپا و خوزه مانوئل باروسو، رییس كمیسیون اروپا اعلام كردند: خبر كشته شدن معمر قذافی نشان‌دهنده پایان دوران خودكامگی و فشار است، دورانی كه مردم لیبی مدت‌ها از آن رنج می‌بردند. امروز لیبی می‌تواند فصلی جدید در تاریخ این كشور رقم زند و آینده‌ای دموكراتیك بسازد. ما از شورای ملی انتقالی لیبی می‌خواهیم فرآیند صلحی فراگیر را در پیش گیرد و از این طریق امكان انتقال قدرت و اختیارات را به گونه‌ای دموكراتیك و مسالمت‌آمیز فراهم آورد.

فرانكو فرایتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: كشته شدن قذافی یك پیروزی بزرگ برای مردم لیبی به شمار می‌آید. این مساله راه را برای انتقال مسالمت‌آمیز اختیارات هموار خواهد كرد و امكان برگزاری انتخابات را به گونه‌ای فراهم خواهد آورد كه مردم لیبی بتوانند خود رهبرانشان را انتخاب كنند.

عفو بین‌الملل خواهان انجام تحقیقاتی مستقل درباره چگونگی مرگ قذافی شده است. تصاویری که منتشر شده‌اند نشان می‌دهد که او زنده بازداشت شده است.

سفیر لیبی در انگلیس با حضور در مقابل سفارت این کشور در لندن در جمع خبرنگاران گفت: آینده مردم لیبی از امروز شروع شده است. مهم نیست معمر قذافی بازداشت یا کشته شده است، مهم این است که مردم لیبی از شر او راحت شده‌اند.

   


نظرات()   


جدیدترین لینك ها ، مطالب و لوازم

مجموعه ای از نفیس ترین لینکها، مطالب ، لوازم و عکس های اینترنت

با کلیک در اینجا به کانال رسمی دختران شیک بپیوندیدبا کلیک در اینجا به کانال رسمی دختران شیک بپیوندید<